10. października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10.10.2018

 

To takie oczywiste, że gdy kaszlesz, masz katar czy gorączkę- idziesz do lekarza, kupujesz leki w aptece. Gdy złamiesz nogę lub rękę- prawdopodobnie kierujesz się do chirurga bądź ortopedy. Gdy boli Cię ucho, umawiasz się na wizytę do laryngologa, a wszelkie problemy skórne rozwiązujesz u dermatologa. Znasz niemal każdą specjalizację, umiesz powiązać objawy z właściwym specjalistą, który może Ci pomóc. Podobnie ze strony społecznej jest zupełnie zrozumiałe, kiedy jesteś na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą.

A co robisz, gdy są problemy w pracy? Wracasz do domu i również nie zastajesz spokoju, wsparcia, zrozumienia? Otaczają Cię konflikty albo nawet wyzwania, którym ciężko Ci sprostać? Nadmiar obowiązków lub brak odpoczynku? Niezrozumienie w relacjach z bliskimi, trudności wychowawcze? Brak pieniędzy, a może nagła choroba w rodzinie? Co się z Tobą wtedy dzieje? Wiesz? Z kim o tym rozmawiasz? Czy prosisz kogoś o pomoc? Wsparcie?

A ile razy usłyszałeś wypowiedziane, ot tak, bez namysłu: „O co Ci chodzi?”, „Inni mają poważne problemy, a Twoja sprawa, to nie problem!”, „Weź się w garść!”, „Zajmij się robotą, to Ci przejdą wszystkie smutki!”, „Faceci nie płaczą!”, „Masz być silna!”, „Wszystko będzie dobrze, wiem co czujesz.”

Czy takie słowa chciałeś usłyszeć? Czy te słowa Ci pomogły? Czy naprawdę zadbałeś o swoje samopoczucie?

 

10. października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

 

Może to dobra okazja, żebyś zastanowił się nad Swoim zdrowiem- Zdrowiem Psychicznym. Pomyśl dziś, co możesz zrobić dla Siebie- Swojej równowagi emocjonalnej, osobowości. Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby. Porozmawiaj z najbliższą osobą o tym, co dla Ciebie ważne. Spędź czas z bliskimi, czas wolny od telefonu i Internetu, odetchnij. To Twoje wybory kształtują Ciebie i Twoje samopoczucie. Jesteś wartością sam dla Siebie.

I najważniejsze:

Nie bój się zwrócić o pomoc specjalisty. Konsultacja, leczenie, korzystanie z pomocy psychologa, terapeuty, interwenta kryzysowego, psychiatry nie jest wstydem! Jest przejawem świadomości siebie i swoich potrzeb. Jest oznaką odwagi i determinacji, siły do walki o SIEBIE.

Pamiętaj, zdrowie psychiczne, jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne!