Lubisz Siebie?

10.08.2018

Lubisz Siebie?

Wczoraj rano jechałam na konsultacje ze swoim znajomym taksówkarzem. W naszej rozmowie, od słowa do słowa, dowiedziałam się, że jego stały klient, pan w sędziwym wieku, a przy okazji mecenas, którego miałam okazję kiedyś poznać; kilka dni temu pożegnał swoją żonę, która zmarła po długiej chorobie.

W tle słychać było żywą muzykę.

Przypomniałam sobie wtedy tego człowieka, jego słowa, energiczność, taką żywą chęć bycia. Myślałam wtedy znów przez chwilę o wartości życia, o rozstaniach- tych na zawsze.

Aż wreszcie przyszła myśl- Lubię Siebie!

Zdziwiłam się, jakie to miłe powiedzieć sobie samemu te słowa.

Lubię Siebie za serdeczność i empatię wobec drugiego człowieka. Lubię Siebie za uważność i prawdziwe doświadczanie, za to, że umiem zauważać, to co tak łatwo przegapić.

Fajnie jest usłyszeć od innych ludzi dobre słowo o sobie. Miło jest, gdy ktoś okazuje nam sympatię- to takie zwyczajne, naturalna chęć bycia akceptowanym, docenianym przez otoczenie. Dużo trudniej pochwalić siebie samego, z obawy o podejrzenia bycia próżnym, zadufanym w sobie egocentrykiem- taka łatwa, szybka etykietka- bardziej wydaje się być pożądane bycie fałszywie skromnym, prawda?

„Dobra robota! Dużo wysiłku w to włożyłeś!”- „ Ja? Nie... Skąd... To normalne, to tylko mój obowiązek”... etc- brzmi znajomo?

Dlatego by odkryć prawdziwą wartość siebie, wzmacniać samoocenę, zapytam:

Czy Lubisz Sam Siebie?

Czy akceptujesz Siebie- takim, jakim jesteś?

Czy umiesz siebie docenić?

Czy dajesz sobie prawo do bycia SOBĄ?